Zadzwoń 669 85 96 66 lub napisz office@interact.edu.pl

Blog

27 listopada 2022

7 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki języka obcego

Jeśli od dawna bez efektów mierzysz się z obcą gramatyką, bezskutecznie ślęczysz nad słownictwem i odsłuchujesz dialogi, które pozostają niezrozumiałe – chyba coś idzie nie tak. Najwyższy czas to zmienić! Oto nasz katalog 7 grzechów głównych w nauce języka obcego. Sprawdź, który z poniższych cytatów brzmi jak Twoje własne myśli i wyeliminuj błędy, by wreszcie osiągnąć sukces!

1. „W sumie na co mi ten angielski?”, czyli brak motywacji

Zastanów się, co sprawiło, że chcesz poznać obcy język i sprawnie się nim posługiwać. Jest Ci niezbędny w pracy? A może chcesz czuć się swobodnie za granicą lub po prostu oglądać swoje ulubione seriale w oryginalnej wersji? Każda motywacja jest dobra, o ile jest ona dla Ciebie ważna! Nie oszukujmy się – jeśli nie zależy Ci na czymś, co wymaga dużo pracy, to szanse na powodzenie są niewielkie.

2.  „A co jeśli popełnię błąd?”, czyli strach przed mówieniem

Dopada Cię trema, kiedy tylko masz się odezwać w obcym języku i nagle wszystkie słówka ulatują w siną dal? To zupełnie normalne, ale nie poddawaj się tak łatwo. Pomyśl o maluchach, które dopiero zaczynają mówić. Gdyby miały podobne obawy, nigdy nie nauczyłyby się płynnie posługiwać językiem. Każdy z nas stara się wypaść jak najlepiej przed innymi, ale native speaker doceni, że potrafisz użyć choćby kilka słów z jego rodzimej mowy. Ciekawe, czy on potrafi powiedzieć coś po polsku? J

3. „Powtórki? Strata czasu!”, czyli brak systematyczności

To jasne, że dzisiaj wszystko pamiętasz, skoro dopiero co skończyła się Twoja lekcja angielskiego. Może będziesz też pamiętać jutro, a nawet za tydzień. A jak będzie za miesiąc? Powtarzanie jest nudne, ale to właśnie ono pozwoli Ci przenieść wiedzę w głębsze zakamarki pamięci – tam, gdzie zostanie z Tobą na bardzo długo i uaktywni się dokładnie wtedy, gdy będzie Ci potrzebna.

4. „Dzisiaj mi się nie chce”, czyli niekonsekwencja

Ciężki dzień w pracy albo radosny czas na urlopie mogą zasiać niezły zamęt w Twoich naukowych planach. Jedna stracona lekcja online czy nieobecność na kursie na pewno nie zaprzepaszczą całej Twojej wiedzy, ale co jeśli takie sytuacje zaczną się powtarzać? Coraz trudniej będzie Ci nadrobić zaległości, informacje zaczną ulatywać i pewnego dnia obudzisz się w tym samym miejscu, od którego rozpoczęła się Twoja nauka. Szkoda straconego czasu!

5. „Co za nudy”, czyli monotonne metody

Wkuwanie na pamięć szeregów słówek, dziesiątki zadań gramatycznych czy mało zrozumiałe teksty źródłowe mogą odebrać zapał nawet najbardziej zagorzałym pasjonatom nauki języka obcego. A przecież istnieje tyle zróżnicowanych i zabawnych metod! Przestaw gry i aplikacje na inną wersję językową, obejrzyj ulubiony film z angielskimi napisami albo spróbuj samodzielnie przetłumaczyć piosenki, które lubisz. Nie wszystko kręci się wokół teorii, wprowadź w życie więcej praktyki – na swoich zasadach! Baw się nauką zamiast się nią dręczyć.

6. „Tyle czasu, a nadal nic nie umiem”, czyli zniechęcenie

Znasz powiedzenie, że nie od razu Rzym zbudowano? Z Twoją wiedzą językową jest tak samo. Musisz postawić fundamenty, na których będziesz stopniowo układać kolejne warstwy. Jest to niestety długotrwały proces, ale możesz nam wierzyć – nikt go jeszcze nie przeskoczył. Nie zniechęcaj się, za to doceniaj każdy swój mały sukces!

7.  „Sam sobie poradzę!”, czyli rezygnacja ze wsparcia

Wiara w siebie jest ważna, ale nauka to znacznie więcej niż samotne ślęczenie nad podręcznikiem. Warto wzbogać swoje doświadczenia o kontakty z ludźmi. Otwórz się na zajęcia w w grupie, a na pewno lepiej się zmotywujesz, więcej dowiesz, opanujesz praktyczne aspekty i prawdopodobnie pokochasz angielski czy niemiecki! Do tego zyskasz nowych znajomych.

Jeśli chcesz uczyć się angielskiego lub niemieckiego wygodnie i efektywnie zapoznaj się z naszą ofertą. Prowadzimy zajęcia grupowe oraz lekcje indywidualne. Nasi lektorzy to wykwalifikowani pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem.