Zadzwoń 669 85 96 66 lub napisz office@interact.edu.pl

Blog

26 sierpnia 2022

Metody uczenia się języka obcego

Nauka języka obcego wymaga naszego zaangażowania i czasu. Bez praktyki, ćwiczeń i regularnych lekcji bardzo ciężko nauczyć się płynnie posługiwać językiem obcym. Jako że jesteśmy społeczeństwem zabieganym, żyjącym w pośpiechu to często brakuje nam czasu, albo tak nam się przynajmniej wydaje. Dlatego też szukamy trików, sposobów i narzędzi, które przyspieszą i ułatwią nam naukę języka obcego.

W tym artykule omówimy 2 sposoby, dzięki którym Twoja nauka stanie się efektywniejsza, a Ty będziesz uczył się dużo chętniej.

1. Powtarzanie elaboracyjne (elaboracja kodowania)

Powtarzanie elaboracyjne to przeciwieństwo wciąż najpopularniejszej metody przyswajania wiedzy jaką jest standardowe „wkuwanie” materiału.

Wiele badań pokazuje, że wielokrotne, monotonne powtarzanie tej samej części tekstu niestety nie przynosi pożądanych rezultatów. Czas poświęcony na bezmyślne „wkuwanie” prawie wcale nie przekłada się na efekty.

Powtarzanie elaboracyjne polega na powtarzaniu materiału z kontekstem, na różne sposoby, czemu towarzyszą emocje. To emocje, które odczuwamy podczas takiej nauki, sprawiają, że zdecydowanie lepiej przyswajamy materiał. Za przykład może tutaj posłużyć fakt, że małe dzieci bardzo szybko podłapują np. przekleństwa, mimo tego, że wielokrotnie powtarzamy im słowa, których chcielibyśmy, żeby się nauczyli. Dlaczego? Dlatego, że wypowiedziany przez nas wulgaryzm jest naładowany emocjami.

Jak stosować tą metodę podczas nauki języka obcego?

Załóżmy, że jesteś przed typową kartkówką ze słownictwa. Musisz przyswoić kilkadziesiąt nowych słów. Zamiast w kółko je powtarzać, poświęcając jednocześnie na to sporo czasu, podejdź do tego zadania bardziej kreatywnie.

Podziel swoją naukę na sesję. Podczas jednej z nich możesz np. wymyślić proste pytania do konkretnego słowa. Dane słowo niech będzie odpowiedzią. Np. musisz nauczyć się warzyw po angielsku. Na liście słówek jest m. in. potato. Pytanie: What is your mom’s favorite vegetable?

Lub wkomponuj to słowo w swoje pytanie. Dzięki temu, że odnosisz się do osobistych doświadczeń czy upodobań szybciej i na dłużej zapamiętasz dany materiał.

Podczas kolejnej sesji zrób sobie wewnętrzny sprawdzian. O testowaniu siebie i zaletach z tego płynących pisaliśmy też w naszych poprzednich artykułach. Mimo, że z perspektywy ucznia test nie kojarzy się zbyt przyjemnie, to jest naprawdę skuteczną formą nauki. Tym bardziej, gdy testujesz sam siebie i nie grożą Ci za to żadne oceny.

Możesz też odnosić dany materiał do praktyki. Twórz zdania, przykłady, odnoś słownictwo do swoich wspomnień. Dzięki temu Twoja nauka nie będzie nudna i monotonna, a za to stanie się ciekawsza 
i co najważniejsze skuteczniejsza.

2. Tworzenie własnych materiałów do nauki

To druga metoda pamięciowa, którą dziś chcemy omówić. Rób notatki, później je skracaj, twórz podsumowania. Wiele badań dowodzi, że dużo lepiej zapamiętujemy materiał przygotowany przez siebie, niż ten przyswajany z gotowych opracowań. Na dowód przytoczymy  ciekawy eksperyment, przeprowadzony na Uniwersytecie w Toronto przez naukowców Normanę Slameckę i Petera Grafa. Eksperyment przeprowadzony na grupie studentów, miał sprawdzić czy nasze zaangażowanie w przygotowanie materiałów do nauki ma wpływ na jej efektywność.

Naukowcy podzielili studentów na dwie grupy. Pierwsza z nich dostała 100 par wyrazów do zapamiętania. Druga grupa natomiast musiała sama zapisać słowo do pary na podstawie przygotowanego kryterium, a następnie je zapamiętać. 

Wyglądało to mniej więcej tak: 

szybki – w........(przeciwieństwo)

lampa – ś.........(skojarzenie)

Studenci mieli dopasować odpowiednie wyrazy, a następnie od razu się ich nauczyć.

Po nauce, obie grupy dostały do rozwiązania taki sam test na rozpoznanie, który można porównać do testów wielokrotnego wyboru.

Po jego sprawdzeniu okazało się, że grupa studentów, którzy sami mieli uzupełnić wyrazy osiągnęła zdecydowanie lepsze wyniki- 90% poprawnych odpowiedzi, a Ci którzy uczyli się z gotowego materiału – 67% poprawnych odpowiedzi.

To jednoznacznie pokazuje wyższość własnych notatek, nad tymi gotowymi. Pamiętaj jednak, że notatki to nie kopiowanie gotowego materiału. To tak, jak z monotonnym powtarzaniem. Im więcej kreatywności i zaangażowania wykażesz podczas nauki tym lepszy i szybsze efekty osiągniesz.

Jeśli chcesz uczyć się angielskiego lub niemieckiego wygodnie i efektywnie zapoznaj się z naszą ofertą. Prowadzimy zajęcia grupowe oraz lekcje indywidualne. Nasi lektorzy to wykwalifikowani pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem.