25 sierpnia 2022

Indywidualnie czy w grupie – na co się zdecydować przy wyborze kursu językowego?

Zazwyczaj myśl o rozpoczęciu kursu językowego chodzi nam po głowie bardzo długo. Jest  tak zarówno w przypadku wyboru kursu dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dzieję się tak z wielu powodów. Często potrzebujemy mocnego bodźca, np. konieczność zdania certyfikatu językowego lub innego egzaminu, który nas dostatecznie zmotywuje. Wybór kursu językowego to też wiele decyzji do podjęcia, solidny research rynku, dopięcie grafików czy znalezienie szkoły w odpowiadającej nam lokalizacji, w przypadku kursów stacjonarnych.

Czasy w jakich się znaleźliśmy, mimo ich wielu tragicznych skutków pokazały nam nowe możliwości. Zmusiły nas do przeniesienia się w dużej części na funkcjonowanie online. W kontekście szkoły językowej, jest to spore ułatwienie dla uczniów. Odpadły godziny stracone na dojazdy, okienka czasowe potrzebne do spięcia planu dnia i koszty z tym związane.

Osoby zainteresowane nauką języków, często mają dylemat pomiędzy kursem indywidualnym,
a zajęciami grupowymi. W tym artykule, chcielibyśmy przedstawić Wam zalety i wady obydwu form.

Indywidualny kurs językowy

Dość często spotykamy się z  błędnym przekonaniem (w naszej opinii), na temat tego, że właśnie taka forma nauki języka obcego jest skuteczniejsza, bardziej efektywna. Czy tak jest? Oczywiście, jak niemal ze wszystkim i zawsze odpowiedź brzmi - to zależy.

Niezaprzeczalnie największą z zalet takiej formy nauki jest to, że lekcje są w 100% dopasowane do potrzeb słuchacza. Dobry lektor na pierwszych lekcjach poznaje możliwości i cele językowe ucznia. Wspólnie ustalają nad czym szczególnie chcą pracować, niezależnie od aktualnego poziomu językowego. Zupełnie inaczej będą wyglądać lekcje ogólne, których celem jest kompleksowa nauka języka, zarówno gramatyki, słuchania, pisania i mówienia, a inaczej spotkania typowo konwersacyjne, podczas których stawia się głównie na poprawę płynności  i pewności w rozmowach w języku obcym.

Indywidualne lekcje językowe są bardziej elastyczne pod względem terminów i  godzin spotkań, ponieważ te ustalane są bezpośrednio między uczniem, a lektorem. Często też uczniowie przyznają, że taka forma, przynajmniej na początku wydaje im się bardziej swobodna. Nie krępują się wypowiadać, ponieważ nie ma wokół innych uczniów.

Do mniej przyjemnych cech indywidualnych lekcji językowych należy z pewnością ich cena. Ta forma nauki jest zazwyczaj droższa, niż kurs grupowy.

Kurs językowy grupowy

Stacjonarne grupowe  kursy językowe cieszą się dużym zainteresowaniem, jednak gdy ta forma nauki zmieniła się w spotkania online ich popularność spadła. Jest to głównie spowodowane tym, że o ile dosyć często można było się spotkać z indywidualnymi lekcjami online, to już z grupowymi bardzo rzadko. Przez to słuchacze- zwłaszcza dorośli nie wiedzą, jak mają sobie wyobrażać takie lekcje. Jaki mają przebieg? Czy jak się odbywają?

Tymczasem lekcje języka obcego w grupie online, nie różnią się od tych stacjonarnych niemal niczym. Dodatkowo odpadają godziny stracone na dojazdy, spóźnienia, czy nieobecności z tym związane.

Jeśli chodzi o zalety kursów grupowych to z pewnością wśród nich znajdą się ludzie. Poznawanie nowych osób, które często zostają naszymi dobrymi znajomymi. Inną korzyścią płynącą z grupowych lekcji online jest obycie się różnymi akcentami, osłuchiwanie się z większą ilością zdań i konwersacji. Uczenie się od siebie nawzajem. Większa motywacja do przygotowania się do zajęć, ponieważ inni są obecni i słuchają. 😉 Ćwiczenia w grupach i wzajemna pomoc.

Taka forma nauki na początku może wydawać się krępująca dla kogoś, kto czasy szkolne ma już za sobą, natomiast bardzo szybko uczniowie przekonują się, jak jest wygodna, przyjemna i efektywna.

Mamy nadzieję, że tym artykułem przybliżyliśmy Ci nieco specyfikę zarówno kursów językowych indywidualnych, jak i grupowych, dzięki czemu wybór będzie prostszy. Na zajęcia językowe w Szkole Interact teraz możesz zapisać się również online. Wystarczy wypełnić ten prosty formularz.