25 sierpnia 2022

Jak przygotować się do pierwszych zajęć z języka obcego?

Wrzesień to czas, gdy dzieci i młodzież wracają do szkół, zajęć pozalekcyjnych, zadań domowych i innych mniej lub bardziej przyjemnych obowiązków.

To jest też czas, gdy dorośli, kończą już powoli sezon urlopowy i wracają do trybu intensywniejszej pracy. Na nowo budują swoją codzienną rutynę i synchronizują kalendarze z pozostałymi członkami rodziny. Być może własnie teraz jesteś w takim momencie. Wracasz do nauki języka obcego, wybrałeś już szkołę, konkretny kurs, i przed Tobą pierwsza lekcja. Pewnie towarzyszy Ci lekki stres przed poznaniem nowych osób, nowym nauczycielem oraz skonfrontowaniem swoich umiejętności po przerwie w nauce.

W tym artykule podpowiemy Ci, jak przygotować się do pierwszej lekcji języka obcego, żebyś mógł pójść na nią bez zbędnego stresu i z dobrym nastawieniem.

Po pierwsze, jeszcze zanim udasz się na lekcję wybierz dla siebie, jak najodpowiedniejszy termin zajęć. Postaraj się nie upychać lekcji, na styk pomiędzy innymi obowiązkami, ponieważ wtedy Twój umysł nie będzie miał możliwości skoncentrować się na nauce, tylko będzie uciekał do poprzednich lub już kolejnych czynności. Daj sobie czas na ewentualny dojazd, a jeśli to kurs online to na zaparzenie herbaty przed zajęciami.

Nastaw się pozytywnie. Być może brzmi to banalnie, ale jeśli udasz  się na pierwsza lekcję z otwartością i uśmiechem na ustach, z pewnością łatwiej będzie Ci się zintegrować z nową grupą.

Podstawy. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nauką języka obcego i nie masz jeszcze, żadnych umiejętności językowych to pamiętaj, że nauczyciel doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że to zajęcia z poziomu podstawowego. Nie będzie od Ciebie wymagał, że odbędziesz z nim small talk w obcym języku. Żebyś jednak mógł poczuć się pewniej, sprawdź przed zajęciami kilka podstawowych zwrotów. Np. przywitanie oraz przedstawienie się. Z pewnością usłyszysz je od nauczyciela już na pierwszej lekcji, a oswajając się z nimi wcześniej nie będziesz się czuć zagubiony.

Zrób rozeznanie. Aby odczuwać mniejszy stres przed pierwszą lekcją, dowiedz się, jak najwięcej o szkole, kursie i nauczycielu, który będzie go prowadził. Znajdź na stronie szkoły informacje
o stosowanych metodach nauczania, dostępnych grupach, zakresie merytorycznym Twojego kursu oraz doświadczeniu lektora. Dzięki temu lekcje nie będą Ci się wydawać taką nowością i złagodzisz stres przed nieznanym. 😉 Bądź na czas. Z pewnością spóźnienie nie wpłynie dobrze na Twoje samopoczucie, dlatego postaraj się być na czas. Tak, żebyś mógł się oswoić z nowym miejscem lub spokojnie poczekać przed komputerem na połączenie nauczyciela. Bez zbędnego pośpiechu i zadyszki podczas przedstawiania się.

Uczysz się dla siebie! Pamiętaj o tym, że Ty sam zdecydowałeś się na kurs językowy i z pewnością masz ku temu słuszne powody. Staraj się traktować lekcje, jak przyjemną inwestycję, która z pewnością Ci się zwróci.